Kotły co, czyli jedno z najpopularniejszych rozwiązań na ogrzanie domu. Jaki rodzaj pieca warto kupić?

Coraz więcej osób planuje wybudować swój własny dom. Niewiele z nich ma jednak świadomość, o ile różnych rzeczy należy zadbać przed jego budową. Jedną z takich kwestii jest wybór odpowiedniego ogrzewania dla naszych czterech ścian. Co warto rozważyć?

Zimy w Polsce bywają srogie, właśnie dlatego odpowiednie ogrzewanie naszego domu jest niezbędne. Obecnie największą popularnością cieszą się kotły co. Zapewniają one ciepło zimą, a niekiedy również zapewniają ciepłą wodę w naszym kranie. Jakie kotły co warto wziąć pod uwagę, decydując się na ogrzewanie domu właśnie z ich pomocą?

 

Kotły co na paliwa stałe
Są to urządzenia, które do właściwej pracy potrzebują paliwa w postaci takiej jak węgiel, ekogroszek, drewno lub pellet. Kiedy dostarczymy je w odpowiedniej ilości, ogrzeją nasz dom i to bardzo niskim kosztem. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju kotły co są jednym z najczęstszych wyborów. Ich najnowocześniejsze modele są nie tylko bardzo ekonomiczne, ale również bardzo ekologiczne. Potrafią bowiem zredukować pyły powodujące smog nawet o 96%. Największym mankamentem tego typu rozwiązania grzewczego jest to, że musimy gdzieś składować paliwo podczas zimy oraz co jakiś czas dosypywać je do kotła.

 

Kotły co gazowe
Drugim bardzo popularnym rodzajem pieców są kotły co gazowe. Jak nie trudno się domyślić jako paliwo zużywają one właśnie gaz. To czyni je jednymi z najwygodniejszych rozwiązań na rynku. Do ich właściwego funkcjonowania potrzebna jest jedynie dobrze podpięta instalacja gazowa. Nie musimy wiec nigdzie składować kilogramów węgla lub drewna. Obecnie wiele tego typu pieców to tzw. kotły kondensacyjne, które posiadają bardzo wysoką sprawność przekraczająca nawet 100%. Wszystko dzięki zjawisku kondensacji, czyli skraplania, które umożliwia odzyskiwanie części energii. Tego typu kotły co, są również bardzo częstym wyborem jako główne źródło ogrzewania do domu.

 

Izolacja termiczna
Dbając o właściwe ogrzewanie naszego domu, musimy również pamiętać o właściwej izolacji poddasza oraz ścian. Bez niej nasze rachunki za ogrzewanie mogą być naprawdę wysokie. Obecnie do ogrzewania domu używa się wełny mineralnej lub natrysku z pianki poliuretanowej. Są to materiały, które potrafią utrzymać ciepło w naszym domu, dzięki czemu możemy nieco zmniejszyć ogrzewanie, co przełoży się na niższe rachunki.

Ten artykuł został opublikowany w Newsy. Dodaj do ulubionych zakładek.

Dodaj komentarz